Kategorie
COVID-19 Odszkodowania Wypadek przy pracy

Wypadek przy pracy zdalnej

Wypadek przy pracy to szerokie pojęcie obejmujące również pracę zdalną. Dotychczas zagadnienie to nie było regulowane konkretnymi normami prawa. Ostatnio kwestia pracy z domu zostaje jednak coraz częściej poruszana. Dzieje się tak za sprawą rosnącej popularności home office’u. Według badań przeprowadzonych przez „Monitor Rynku Pracy”, w Polsce co czwarty pracownik wykonuje swoją pracę spoza biura. Czy, w związku z tym, wypadek przy pracy zdalnej jest tak samo rozpatrywany jak ten, do którego dochodzi w pracy stacjonarnej?

Czym jest wypadek przy pracy?

Za wypadek przy pracy uznaje się różnego rodzaju zajścia powodujące szkodę na zdrowiu, do których dochodzi w trakcie wykonywania pracy, podróży służbowej oraz szkolenia. Są to wszystkie niefortunne zdarzenia, w trakcie których pracownik wykonywał polecenia przełożonych lub inne czynności na rzecz pracodawcy. Wypadek przy pracy jest najczęściej wynikiem niestosowania się personelu do panujących w pracy norm bądź zaniechania standardów bezpieczeństwa przez przełożonych. Dzieje się tak m.in. poprzez udostępnienie wadliwego sprzętu czy brak przeszkolenia pracowników z obowiązujących zasad BHP.

Zobacz: https://wypadek-praca.pl/odszkodowanie-za-wypadek-przy-pracy/

Czy wypadek podczas pracy w domu jest możliwy?

Według polskiego prawa, wypadek przy pracy zdalnej to incydent, któremu przysługują świadczenia majątkowe. Aby przyznać poszkodowanemu odszkodowanie, zajście, do którego dochodzi podczas pełnienia obowiązków służbowych, musi spełniać pewne warunki. Przede wszystkim ma być to zdarzenie nagłe i wywołane przyczyną zewnętrzną. Dodatkowo incydent powinien pozostawać w bezpośrednim związku z pracą oraz skutkować szkodą w postaci urazu lub śmierci.

Zgodnie z definicją wypadku oraz wyrokiem Sądu Najwyższego z dnia 17 lipca 2006 roku, nagłe zdarzenie powodujące uraz bądź śmierć pracownika może nastąpić w dowolnym miejscu i czasie, pod warunkiem, że w danym momencie wykonywał on czynności związane z pracą. Z tego powodu lokalizacja i godzina nie stanowią argumentu przeciw w procesie uznawania wypadku. Ocena powiązania zdarzenia z pracą zawsze powinna uwzględniać specyfikę danego zawodu.

Co uznaje się za uraz podczas zdalnej pracy?

Wypadek podczas pracy zdalnej to każdy incydent zakończony szkodą pracownika w trakcie wykonywania przez niego pracy. Ważna jest tutaj bezpośrednia więź między urazem i pracą. Za przyczyny wypadku przy pracy uznaje się np. awarię sprzętu służbowego oraz uszkodzenie instalacji elektrycznej spowodowane przyłączeniem zbyt dużej ilości urządzeń. Co ciekawe, również rozcięcie głowy spowodowane upadkiem segregatora z półki z służbowymi dokumentami podlega odszkodowaniu. Warto pamiętać, że nie każdy wypadek podczas home office’u wiąże się z pracą. Działań łączących się z czynnościami domowymi (jak np. przygotowywanie jedzenia lub wyjście do osiedlowego sklepu) nie uznaje się za powiązanych z pracą.

Jak uzyskać odszkodowanie za wypadek ?

Obecne zasady regulujące postępowanie w razie wypadku podczas pracy nie uwzględniają jeszcze w pełni pracy zdalnej. Uznaje się, że normy regulujące incydenty w trakcie wykonywania obowiązków służbowych są tożsame dla każdego miejsca zdarzenia. Zgodnie z artykułem 234. Kodeksu pracy zgłoszenie wypadku przy pracy spoczywa na pracodawcy. Przełożony ma obowiązek zawiadomienia inspektora pracy i prokuratora o śmiertelnym, ciężkim lub zbiorowym wypadku przy pracy. Poszkodowani mogą liczyć na odszkodowanie w postaci różnych świadczeń. Należą do nich m.in. zasiłek chorobowy, świadczenie rehabilitacyjne, zadośćuczynienie bądź jednorazowe odszkodowanie.

Szukasz pomocy w zdobyciu odszkodowania za wypadek przy pracy zdalnej? Dowiedz się więcej tutaj.

Zobacz również: Wypadek w komunikacji miejskiej