Bezpłatne ubezpieczenie zdrowotne obejmuje wyłącznie nieliczne grupy społeczne. Należą do nich przede wszystkim osoby zatrudnione w oparciu o umowę o pracę, prowadzące działalność gospodarczą, emeryci, renciści oraz dzieci i studenci. Co z osobami które nie zaliczają się do tych grup? Mogą one skorzystać z płatnych opcji ubezpieczeniowych – dobrowolnego ubezpieczenia w NFZ lub prywatnej polisy zdrowotnej.
Czym jest dobrowolne ubezpieczenie w NFZ?
Dobrowolne ubezpieczenie w NFZ to płatna opcja ochrony zdrowotnej. Dzięki niej pacjent ma dostęp do placówek zdrowotnych i opieki medycznej zapewnianych przez Narodowy Fundusz Zdrowia. By otrzymać dobrowolne ubezpieczenie w NFZ trzeba podpisać indywidualną umowę z tą organizacją. Kontrakt ten zawiera się na czas nieokreślony, ale można rozwiązać go w dowolnym momencie. Po zawarciu umowy należy ją zgłosić w swoim oddziale ZUS, w którym zostanie określona wysokość składki do opłacenia.
Zobacz także: https://www.nfz.gov.pl/dla-pacjenta/zalatw-sprawe-krok-po-kroku/jak-ubezpieczyc-sie-dobrowolnie/
Czy warto skorzystać z prywatnej polisy zdrowotnej?
Inną możliwością ochrony zdrowotnej jest również wykupienie prywatnej polisy zdrowotnej u ubezpieczyciela. Opcja ta zapewnia podstawowy oraz specjalistyczny pakiet badań. Dodatkowo charakteryzuje się wyższym standardem usług medycznych, możliwością wyboru lekarza oraz krótkim czasem oczekiwania na wizytę. Zakres świadczeń zależny jest od abonamentu oraz wysokości płaconej składki. Miesięczne ceny składek zaczynają się już od 30-40 zł i potrafią sięgać nawet kilkuset złotych.
Prywatna polisa zdrowotna stanowi świetne uzupełnienie dla ubezpieczenia NFZ. Należy pamiętać, że nie może go jednak w pełni zastąpić. Polisa nie oferuje części rozwiązań gwarantowanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Ponadto warto zaznaczyć, że NFZ wymaga zachowania ciągłości w opłacaniu składek ubezpieczeniowych, dlatego w przypadku przerwy w płatnościach, przy ponownym ubezpieczeniu ZUS może zażądać uregulowania zaległości.
Ubezpieczenie zdrowotne przewiduje również sytuacje, do których doszło w wyniku np. błędu medycznego bądź wypadku pod wpływem alkoholu. W ramach usługi otrzymuje się pełen dostęp do wymaganych rehabilitacji oraz konsultacji medycznych.