Kategorie
Kancelaria odszkodowawcza Odszkodowania Przedsiębiorca

Odszkodowanie należne przedsiębiorcy

Wielu przedsiębiorców nie zdaje sobie sprawy, że należy im się odszkodowanie, jeśli w wyniku negatywnych działań kontrahenta ponoszą szkodę materialną bądź niematerialną. Kiedy i za co konkretnie można dochodzić zadośćuczynień z racji prowadzenia działalności gospodarczej? Sprawdź!

Jakie odszkodowanie należy się przedsiębiorcy?

Odszkodowanie to wynagrodzenie finansowe za poniesione przez kogoś straty bądź szkody (rozumiane również jako utracenie korzyści). Przedsiębiorcom przysługują odszkodowania za doznane szkody majątkowe bądź niemajątkowe. Szkodą majątkową określa się straty w rzeczywistym majątku poszkodowanego oraz korzyści, które mógłby on osiągnąć, gdyby nie doświadczył wyrządzonej krzywdy. Szkodą niemajątkową są natomiast wszelkie negatywne konsekwencje cielesne i psychiczne powstałe na skutek doznanych działań.

Odszkodowanie dla przedsiębiorcy

W praktyce, za odszkodowania należne przedsiębiorcom uznaje się świadczenia finansowe wypłacane z racji m.in. wypadku przy pracy, straconych potencjalnych korzyści na skutek działań drugiej strony kontraktu oraz wczesnego zakończenia lub niewywiązania się z umowy przez kontrahenta.

Jak ustalić wysokość odszkodowania?

Ustalając wysokość odszkodowania powinno się mieć na uwadze przede wszystkim interes poszkodowanego. Kwotę tę oblicza się przy pomocy metody różnicowej, wykazującej poniesioną szkodę jako różnicę między rzeczywistym stanem majątku przedsiębiorcy w chwili dokonywania ustalenia a stanem hipotetycznym, do którego doszłoby, gdyby nie wyrządzono mu krzywdy.

Na wysokość odszkodowania będą miały również wpływ takie czynniki jak:

  • okoliczności sprawy
  • stosunek poszkodowanego do poniesionej krzywdy – m.in. czy przyczynił się on do szkody
  • poniesione wydatki – np. w celu zminimalizowania szkody bądź przy ustalaniu wysokości odszkodowania
  • ceny z daty ustalenia odszkodowania za szkodę – dzięki nim poszkodowany otrzyma zwrot poniesionych kosztów.

Jeśli szukasz pomocy w dochodzeniu odszkodowań z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej, kliknij tutaj.

Odszkodowanie dla przedsiębiorcy

Czy odszkodowanie podlega podatkowi VAT?

Samego w sobie odszkodowania nie wymienia się w czynnościach podlegających opodatkowaniu VAT. Istnieją jednak sytuacje, w których trzeba ten podatek zapłacić. Podatkowi VAT podlegają czynności, które skutkują uzyskaniem bezpośrednich korzyści. Zgodnie z polskimi przepisami, przedsiębiorcy otrzymujący odszkodowanie muszą każdorazowo określić, czy zadośćuczynienie pozostaje w bezpośrednim związku z konkretnym świadczeniem. Jeśli ma ono charakter ekwiwalentny oraz wzajemny w stosunku do innego świadczenia, zostaje opodatkowane.

Odszkodowanie dla przedsiębiorcy

Za przykład odszkodowania podlegającego podatkowi VAT możemy tutaj podać sytuację, gdy przedsiębiorca uzyskuje zadośćuczynienie z tytułu wcześniejszego rozwiązania umowy. Działanie to prawo odbiera jako korzyść pieniężną płynącą ze świadczenia usług. Z tego powodu otrzymane przez przedsiębiorcę odszkodowanie opodatkowane będzie podatkiem od towarów i usług.

Zobacz również: Dochodzenie odszkodowań w sądzie – czy warto?