Kategorie
Kancelaria odszkodowawcza Odszkodowania

Dochodzenie odszkodowań w sądzie – czy warto?

Dochodzenie odszkodowań w sądzie zazwyczaj jawi się jako niepożądana i nieopłacalna droga zdobycia zadośćuczynienia finansowego. Nie każdą sprawę o odszkodowanie jesteśmy jednak w stanie pozytywnie rozwiązać we współpracy z towarzystwem ubezpieczeniowym. W takich przypadkach proces sądowy pozostaje jedyną dostępną opcją. Czy warto z niej korzystać?

Na czym polega dochodzenie odszkodowań?

Dochodzenie odszkodowań to procedura mająca na celu otrzymanie finansowego zadośćuczynienia. Odszkodowanie otrzymuje się w związku z doznanymi uprzednio krzywdami materialnymi bądź zdrowotnymi (fizycznymi i psychicznymi). Świadczenie to stanowi finansową rekompensatę za doznaną szkodę, dlatego jego wysokość powinna być adekwatna do poniesionych strat oraz potencjalnych utraconych korzyści. Samodzielne dochodzenie odszkodowań często może kończyć się wypłatą nieodpowiedniej, niskiej kwoty od ubezpieczyciela. W takich momentach warto zastanowić się nad skierowaniem sprawy do sądu.

Kiedy należy dochodzić odszkodowań w sądzie?

Dochodzenie odszkodowań w sądzie to zazwyczaj ostatni krok działań związanych z procedurą rekompensacyjną. Sprawę do sądu kieruje się po otrzymaniu negatywnego wyniku odwołania od decyzji ubezpieczyciela. Za powód do skierowania procesu odszkodowawczego na drogę prawną uznaje się również ewentualne interwencje Rzecznika Finansowego.

Dochodzenie odszkodowań w sądzie należy przeprowadzić, gdy:

  • spotykamy się z odmową wypłaty odszkodowania
  • ubezpieczyciel zaniża bądź otrzymaliśmy zaniżoną kwotę zadośćuczynienia
  • otrzymaliśmy negatywne rozpatrzenie apelacji od pierwotnej decyzji towarzystwa ubezpieczeniowego
  • nasze wątpliwości dotyczące kwoty odszkodowania zostaną potwierdzone przez Rzecznika Finansowego, prawnika bądź innego specjalistę w zakresie dochodzenia odszkodowań.

Czy warto dochodzić odszkodowań w sądzie?

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Wszystko zależy od okoliczności i sprawy, z którą zgłaszasz się do sądu. Podejmując decyzję o złożenie sprawy do sądu warto mieć na uwadze plusy i przewidywane minusy rozprawy. Przy wygranym procesie ubezpieczyciel będzie prawnie zobligowany do wypłaty należnych, wysokich świadczeń. Jednakże, jeśli sprawa zostanie przegrana, strona ubiegająca się o odszkodowanie będzie musiała samodzielnie pokryć koszt postępowania sądowego. Każda sprawa sądowa niesie za sobą zarówno ryzyko, jak i rzeczywistą, rentowną możliwość.

Nie należy się bać prawnego dochodzenia odszkodowań. Niepowodzenie sprawy można zminimalizować m.in. poprzez dobór właściwego, doświadczonego pełnomocnika, który w profesjonalny sposób pomoże Ci przejść przez wszystkie etapy procesu. Jeśli szukasz wsparcia merytoryczno-prawnego w kwestii dochodzenia odszkodowań, sprawdź tutaj.

Czy istnieją inne sposoby na dochodzenie odszkodowań?

Jeśli dochodzenie odszkodowań w sądzie wydaje się być zbyt ryzykownym wyjściem, można skorzystać również z opcji dopłaty do odszkodowania. Jest to korzyść majątkowa, którą można uzyskać poprzez sprzedaż prawa własności do szkody. Dopłata do odszkodowania to szybki i mało ryzykowny sposób na uzyskanie należnych pieniędzy oraz pokrycie kosztów procesowych. Należy jednak zaznaczyć, że z metody tej można skorzystać jedynie (jak wskazuje na to nazwa) po otrzymaniu odszkodowania.

Zobacz również: Kancelaria odszkodowawcza