Wypadek w gospodarstwie rolnym może być spowodowany m.in. obsługą ciężkich maszyn i urządzeń oraz opieką nad bydłem bądź innymi zwierzętami hodowlanymi. Jeśli uległeś wypadkowi podczas wykonywania prac rolnych, masz prawo otrzymać z tego tytułu odszkodowanie. Kiedy i komu konkretnie przysługuje to świadczenie?
Czym jest wypadek w gospodarstwie rolnym?
Wypadek w gospodarstwie rolnym definiuje przede wszystkim ustawa z dnia 20 grudnia 1990 roku o ubezpieczeniu społecznym rolników. Zgodnie z nią wypadkiem jest nagłe zdarzenie, które nastąpiło podczas wykonywania czynności dotyczących prowadzenia działalności rolniczej bądź pozostających z nią w ścisłym związku.
Za wypadek w gospodarstwie rolnym uznaje się incydenty, do których doszło:
- na terenie gospodarstwa rolnego bądź na terenie gospodarstwa domowego bezpośrednio z nim związanego
- w drodze z mieszkania do gospodarstwa rolnego lub w drodze powrotnej
- podczas wykonywania czynności związanych z prowadzeniem działalności rolniczej poza terenem gospodarstwa rolnego
- w drodze do miejsca wykonywania czynności, o których wspomniano w powyższym podpunkcie bądź w drodze powrotnej.
Nie każdy incydent spełniający powyższe kryteria będzie podlegał odszkodowaniu. Za wypadki w gospodarstwie rolnym, których nie obejmują świadczenia finansowe wymienia się np. zajścia, do których dochodzi pod wpływem alkoholu.
Jakie świadczenia przysługują poszkodowanym?
Jeśli w Twoim gospodarstwie rolnym doszło do wypadku, masz możliwość uzyskania świadczeń z dwóch źródłem. Pierwszym z nich jest Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (KRUS), zaś drugim – obowiązkowe ubezpieczenie OC rolnika. KRUS oferuje jednorazowe odszkodowanie, zasiłek chorobowy bądź rentę za wypadek skutkujący śmiercią bądź stałym lub długotrwałym uszczerbkiem na zdrowiu. Polisa OC pokrywa natomiast szkody, których następstwem jest rozstrój zdrowia, uszkodzenie ciała, śmierć bądź utrata, zniszczenie lub uszkodzenie mienia.
Ubezpieczenie OC rolnika
Obowiązek posiadania aktualnego OC spoczywa na każdej osobie fizycznej posiadającej (bądź współposiadającej) gospodarstwo rolne. Zobowiązanie to powstaje w dniu objęcia gospodarstwa w posiadanie. Umowa OC zawierana jest na okres 12 miesięcy. Ubezpieczenie OC rolnika obejmuje odpowiedzialność cywilną rolnika oraz osób pozostających bądź pracujących w gospodarstwie w okresie trwania ochrony ubezpieczeniowej. Na jego mocy ubezpieczyciel wypłaca odszkodowanie w przypadku, gdy na terenie gospodarstwa rolnego (bądź w związku z jego prowadzeniem) doszło do wyrządzenia szkody.
Odszkodowanie z KRUS
Odszkodowaniu z KRUS podlega każdy rolnik i pracownik rolniczy. Aby je otrzymać poszkodowany musi zgłosić wypadek do najbliższego oddziału KRUS w terminie do 6 miesięcy od daty zdarzenia. Jeśli stratny nie jest sam tego dokonać, reprezentować go może inna osoba, np. członek najbliższej rodziny. Po otrzymaniu zawiadomienia, KRUS natychmiastowo uruchamia postępowanie dowodowe. Poszkodowany ubiegający się o jednorazowe odszkodowanie, po otrzymaniu werdyktu, może w terminie 7 dni od otrzymaniu protokołu powypadkowego zgłosić uwagi i zastrzeżenia do zawartych w nim ustaleń.
Zobacz również: Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej (OC)
Jeśli szukasz pomocy związanej z dochodzeniem odszkodowań związanych z wypadkiem w gospodarstwie rolnym, sprawdź tutaj.