Wypadek dziecka w szkole jest dość powszechnym zjawiskiem. Mimo że nauczyciele i inni pracownicy placówki mają obowiązek zapewnienia uczniom bezpieczeństwa i zdrowych warunków nauki, statystycznie wypadki w szkołach zdarzają się równie często, co kolizje na drogach. Wraz ze zbliżającym się końcem roku szkolnego przypominamy, jakie prawa mają poszkodowani w wypadku uczniowie.
Czym jest wypadek w szkole?
Definicję wypadku w szkole reguluje przede wszystkim ustawa z dnia 30 października 2002 roku o zaopatrzeniu z tytułu wypadków lub chorób zawodowych powstałych w szczególnych okolicznościach. Dokument ten uznaje wypadek w szkole za nagłe, wywołane przyczyna zewnętrzną, zdarzenie powodujące uraz lub śmierć. Mianem urazu określa się uszkodzenie tkanek ciała bądź narządów poprzez działania czynnika zewnętrznego. Wypadek w szkole występuje w czasie zajęć dydaktycznych, wychowawczych lub opiekuńczych realizowanych przez jednostki organizacyjne systemu oświaty.
Jakie sytuacje uznaje się za wypadek dziecka w szkole?
Za wypadek dziecka w szkole uznaje się wszelkie zdarzenia mające miejsce w placówce, do której uczęszcza uczeń, na skutek których doznaje on urazu na zdrowiu lub ciele. Zapewnienie odpowiednich, bezpiecznych i higienicznych, warunków nauki jest podstawowym obowiązkiem szkoły. Nauczyciele oraz pozostali pracownicy placówki zobowiązani są do opieki nad każdym dzieckiem zarówno podczas lekcji, jak i na przerwach oraz podczas zajęć dodatkowych. Uczniowie podlegają wtedy nadzorowi na terenie szkoły oraz poza nią (np. podczas wycieczek szkolnych).
Wypadek dziecka w szkole – procedury
Jeśli na terenie szkoły doszło do wypadku, nauczyciele mają obowiązek:
- udzielenia pomocy uczniowi – w razie potrzeby należy wezwać odpowiednie organy, np. służbę medyczną bądź policję
- natychmiastowego powiadomienia rodziców lub opiekunów prawnych
- odnotowania incydentu w rejestrze wypadków uczniów i w dzienniku
- przeprowadzenia postępowania powypadkowego i sporządzenia odpowiedniej dokumentacji – w tym protokołu powypadkowego w ciągu 21 dni od dnia zakończenia procedur powypadkowych.
Wypadek dziecka w szkole a odszkodowanie
Jeśli dziecko doświadczy wypadku przebywając w szkole, może on dochodzić roszczeń z tego tytułu. O odszkodowanie mogą się ubiegać pełnoletni uczniowie oraz rodzice i opiekunowie prawni małoletniego. Na dochodzenie zadośćuczynienia poszkodowani mają 3 lata. Jest to podstawowy termin przedawnienia. Istnieją sytuacje, które dopuszczają możliwość przedłużenia tego okresu. Jedną z nich jest m.in. wypadek wynikający z popełnienia przestępstwa. Jeśli w szkole dochodzi do takiej sytuacji, poszkodowany ma na dochodzenie swoich praw aż 20 lat. Okres ten liczony jest od dnia popełnienia zabronionego czynu.
Jakie roszczenia przysługują uczniowi poszkodowanemu w wypadku?
Poszkodowanemu uczniowi przysługują świadczenia w postaci:
- odszkodowania na pokrycie kosztów związanych z rozstrojem zdrowia lub uszkodzeniem ciała
- zadośćuczynienia krzywd niematerialnych – m.in. cierpienia fizycznego i krzywd psychicznych
- renty
- zwrotu kosztów leczenia.
Wysokość powyższych świadczeń zależy od rozmiaru uszczerbku. Poszkodowane dziecko ma prawo do pełnego wyrównania szkody. Ponadto, jeśli w szkole doszło do wypadku śmiertelnego, rodzice poszkodowanego mogą ubiegać się o zadośćuczynienia za śmierć bliskiej osoby bądź zwrot kosztów leczenia i pogrzebu. Są to jednorazowe świadczenia pieniężne mające na celu pomoc rodzinie zmarłego w pogodzeniu się ze stratą.
Jeśli szukasz pomocy w dochodzeniu odszkodowań za wypadek Twojego dziecka w szkole, sprawdź tutaj.
Zobacz również nasze poprzednie wpisy: Dochodzenie odszkodowań w sądzie – czy warto?