Kategorie
OC Odszkodowania Ubezpieczenie

Polisa OC – co zrobić, gdy sprawca wypadku jej nie ma?

Polisa OC, jak wszyscy dobrze wiemy, jest ubezpieczeniem obowiązkowym. Każdy właściciel pojazdu powinien zachować ciągłość świadczeń. Zdarzają się jednak sytuacje, gdy kierowcy celowo oszczędzają na składce i poruszają się samochodem bez ważnego ubezpieczenia. Działania te mogą nieść ze sobą poważne konsekwencje. Co należy zrobić w momencie, gdy sprawca wypadku nie ma obowiązującej polisy OC?

Czym jest polisa OC?

Komunikacyjna polisa OC, znana jako ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej, to obowiązkowa ochrona pojazdu mechanicznego przed różnego rodzaju wypadkami losowymi. Ubezpieczenie to chroni zarówno sprawców kolizji, jak i osoby poszkodowane (tj. kierowców i pasażerów samochodu). Polisa OC pokrywa koszty zniwelowania powstałych w wypadku szkód osobistych i materialnych. Musi ją posiadać każdy właściciel pojazdu mechanicznego. Warto tutaj zaznaczyć, że ubezpieczenie OC ma znacznie szerszą, wielostronną definicję i dotyczy rozmaitej ochrony majątkowej. Całościowa polisa obejmuje wyrównanie wszystkie szkód spowodowanych czynnościami objętymi umową odpowiedzialności cywilnej. Należą do nich m.in. błąd w sztuce lekarskiej oraz niewywiązanie się z umowy z kontrahentami.

Polisa OC – co zrobić, gdy strona wypadku jej nie ma?

Polisa OC służy zniwelowaniu powstałych w wypadku szkód. Jeśli w trakcie wypadku okaże się, że samochód sprawcy nie posiadał aktualnej polisy OC, poszkodowany powinien zgłosić zdarzenie do Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Niestety w tej sytuacji nie należy liczyć na bezpośrednią pomoc towarzystw ubezpieczeniowych bądź samodzielne dochodzenie odszkodowań od sprawcy. Zgodnie z obowiązującymi normami, UFG wypłaci pokrzywdzonemu należne zadośćuczynienie, po czym zażąda zwrotu tej kwoty od sprawcy kolizji.

Odszkodowanie z UFG, gdy sprawca wypadku nie jest znany

W momencie, gdy sprawca kolizji nie jest znany i nie mamy możliwości ustalenia tożsamości kierowcy, również należy zgłosić się do Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Warto jednak tutaj zaznaczyć, że UFG odpowiada jedynie za część szkód spowodowanych wypadkiem z nieznanym sprawcą, a nie za wszystkie. Poszkodowany otrzyma odszkodowanie finansowe za każdą szkodę na osobie oraz niektóre krzywdy majątkowe. Świadczenia za szkody w mieniu obowiązują tylko pod warunkiem równoczesnego stwierdzenia uszczerbku na zdrowiu trwającego ponad 14 dni. Mogą być to m.in. śmierć, rozstrój zdrowia bądź naruszenie prawidłowej pracy organizmu i poszczególnych narządów.

Konsekwencje prawne braku świadczenia OC

Konsekwencją braku świadczenia OC jest kara finansowa. Jej wysokość jest zależna od rodzaju pojazdu i długości przerwy między płatnościami. W 2021 roku kwota ta może wynieść 1 120 – 5 600 zł dla samochodów osobowych, 1 680 – 8 400 zł dla samochodów ciężarowych oraz 190 – 930 w przypadku pozostałych pojazdów mechanicznych. Ponadto, jeśli kierowca nieposiadający aktualnej polisy OC spowoduje wypadek, będzie on musiał dodatkowo zwrócić UFG wypłacone osobie poszkodowanej świadczenie.

Jeśli potrzebujesz wsparcia prawnego w związku z dochodzeniem odszkodowań odpowiedzialności cywilnej (OC), sprawdź tutaj.

Zobacz również: Bezpośrednia likwidacja szkody (BLS)