Bezpośrednia likwidacja szkody (znana również jako BLS) stanowi duże ułatwienie w sytuacjach wypadku drogowego. Dzięki niej poszkodowany otrzymuje odszkodowanie za wypadek prosto od swojego ubezpieczyciela, a nie od pełnomocnika sprawcy. Co warto wiedzieć o bezpośredniej likwidacji szkody?
Czym jest bezpośrednia likwidacja szkody?
Bezpośrednia likwidacja szkody, jak wskazuje nazwa, to przede wszystkim likwidacja szkody z ubezpieczenia OC w obrębie tego samego towarzystwa ubezpieczeniowego. Program ten polega na ułatwieniu kierowcom rekompensaty finansowej za poniesione w kolizji szkody majątkowe. Celem BLS-u jest przyspieszenie wypłaty odszkodowania i poprawa jakości usług świadczonych przez zakłady. System funkcjonuje w Polsce od 1 kwietnia 2015 roku i obejmuje większość działających na rynku zakładów odszkodowawczych. BLS oparty jest na umowie między ubezpieczycielami. Zgodnie z nią towarzystwa ubezpieczeniowe zgadzają się na rozliczenie szkód między sobą.
Bezpośrednia likwidacja szkody – kiedy z niej korzystać?
Z bezpośredniej likwidacji szkody można korzystać jedynie w określonych, ustalonych odgórnie przypadkach. Przede wszystkim, aby móc skorzystać z BLS, towarzystwa ubezpieczeniowe sprawcy i poszkodowanego muszą przynależeć do programu. System nie obowiązuje, gdy jedynie ubezpieczyciel jednej ze stron przystąpił do BLS.
Z Bezpośredniej likwidacji szkody można skorzystać, gdy:
- do zdarzenia doszło na terytorium Polski
- w wyniku wypadku nie było osób rannych i ucierpiały jedynie pojazdy i transportowane w nich przedmioty
- wartość powstałej szkody nie przekracza 30 000 zł
- w zdarzeniu brały udział dwa zarejestrowane w Polsce pojazdy z ważnym ubezpieczeniem OC
- zakłady ubezpieczeń sprawcy i poszkodowanego przystąpiły do programu BLS
- wina za kolizję została ustalona bez udziału sądu – spisano oświadczenie sprawcy lub został on wskazany przez interweniującą policję.
Jakie szkody obejmuje BLS?
BLS obejmuje jedynie szkody dotyczące mienia – uszkodzonego pojazdu oraz transportowanych w nich przedmiotów. Należy tutaj zaznaczyć, że szkody osobowe (np. złamanie lub inny, spowodowany wypadkiem, uszczerbek na zdrowiu) nie podlegają odszkodowaniu przy pomocy bezpośredniej likwidacji szkody.
Bezpośrednia likwidacja szkód zapewnia:
- pełne wsparcie w likwidacji szkody z OC sprawcy bez dodatkowych kosztów
- szybką i wygodną formę uzyskania odszkodowania
- bezpośredni kontakt jedynie ze swoim ubezpieczycielem (a nie pełnomocnikiem sprawcy)
- dodatkowe badania techniczne
- dodatkowe korzyści takie jak: zwrot kosztów holowania uszkodzonego pojazdu, auto zastępcze, odszkodowanie za mienie przewożone w pojeździe.
Jeśli potrzebujesz pomocy merytoryczno-prawnej w związku ze zdobyciem ubezpieczenia, sprawdź tutaj.
Zobacz również: Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej (OC)