Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej (polisa OC) jest przypisane do konkretnego samochodu, nie właściciela, dlatego mogą z niego korzystać wszystkie osoby poruszające się pojazdem. Kiedy i dlaczego należy z niej korzystać?
Czym jest ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej?
Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej, znane również jako OC, to rodzaj ubezpieczenia majątkowego dającego ochronę ubezpieczeniową osobom poruszającym się pojazdami mechanicznymi. Kwestie dotyczące ubezpieczenia OC regulowane są ustawą z dnia 22 maja 2003r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Zgodnie z jej zapisami firmy ubezpieczeniowe mają obowiązek zapewnienia określonych świadczeń mających na celu zabezpieczenie kierowców przez wypadkami losowymi. W praktyce oznacza to, że każda placówka ubezpieczeniowa powinna oferować dokładnie ten sam zakres ochrony OC.
Jakie szkody pokrywa polisa OC?
Polisa OC stanowi ochronę każdej osoby, która kierując pojazdem w trakcie trwania umowy ubezpieczenia wyrządziła lub doznała szkody. Dzięki polisie poszkodowany w kolizji otrzyma zadośćuczynienie za straty, a sprawca nie poniesie odpowiedzialności finansowej.
Ubezpieczenie OC obejmuje:
- odszkodowanie oraz likwidację wyrządzonych szkód
- pokrycie kosztów leczenia, lekarstw oraz rehabilitacji poszkodowanego
- pokrycie kosztów holowania po kolizji oraz dodatkowych badań technicznych
- zapewnienie auta zastępczego
- ochronę sprawcy i poszkodowanego
Czy ubezpieczenie OC jest obowiązkowe?
Ubezpieczenie OC jest obowiązkowe dla osób posiadających pojazd mechaniczny. Wraz z momentem zarejestrowania samochodu, na właściciela nakłada się obowiązek posiadania ubezpieczenia. Ochrona ta powinna trwać nieprzerwanie do momentu wyrejestrowania bądź kasacji. Brak wypowiedzenia umowy ubezpieczenia przed końcem roku wiąże się przede wszystkim z przedłużeniem umowy. Warto jednak zaznaczyć, że bez względu na stopień użytkowania i sprawność pojazdu, nie wolno wypowiadać umowy lub robić przerw w zachowaniu ciągłości ubezpieczenia, gdyż brak systematyczności w OC skutkuje sankcją pieniężną.
Jak wypowiedzieć ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej?
Wypowiedzenie umowy ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej należy złożyć nie później niż 1 dzień przed końcem okresu trwania polisy – w innym przypadku zostanie ona przedłużona na kolejny rok. Ubezpieczenie można przerwać w dowolnym momencie, jednak obecna umowa OC będzie obowiązywać do końca okresu ustalonego w umowie. Aby wypowiedzieć umowę należy wypełnić określony przez ubezpieczyciela formularz i dostarczyć je firmie ubezpieczeniowej. Dokument można złożyć osobiście w dowolnej placówce przedsiębiorstwa bądź zdalnie poprzez pocztę, faks lub e-mail.
Dowiedz się więcej na temat ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej – sprawdź tutaj!
Zobacz również nasze inne artykuły: https://wypadek-praca.pl/kancelaria-odszkodowawcza/