Statystyki
Pomimo, że dane statystyczne jednoznacznie wskazują, że liczba wypadków spowodowanych przez osoby będące w stanie nietrzeźwości maleje wraz z odsetkiem nietrzeźwych kierowców. Jazda po alkoholu to nadal poważny problem na polskich drogach i wciąż znajdują się osoby nieodpowiedzialne dopuszczające się takich czynów. Statystyki przekazywane przez policję wskazują, że w 2021 roku złapano ponad 65 tys. pijanych kierowców, jest to zdecydowanie mniej niż w roku poprzednim, w którym, odnotowano niemal 99 tys. kierowców w stanie nietrzeźwości. Co w sytuacji, gdy osoba prowadząca auto po pijanemu jest zawodowym kierowcą, w dodatku jest jedynym żywicielem rodziny? Czy w takim przypadku wyroki sądu odbierają prawo jazdy, czym uniemożliwiają wykonywanie zawodu? Czy można tego uniknąć? W tym artykule postaram się odpowiedzieć na powyższe pytania.
Jazda po alkoholu – konsekwencje
W Polsce zakazana jest jazda pod wpływem alkoholu. Nikt nie powinien siadać za kółko, gdy miał do czynienia z alkoholem. Jest to skrajnie nieprzemyślane i grożą za to poważne konsekwencje. Wysokość kary różni się w zależności od tego, jaka jest ilość alkoholu we krwi lub wydychanym powietrzu. Wyróżniamy dwie sytuacje – stan po użyciu alkoholu oraz stan nietrzeźwości w obu przypadkach kierowca musi liczyć się z utratą prawa jazdy, ale czy w można tego uniknąć?. Stan po użyciu alkoholu występuje, kiedy ilość alkoholu we krwi oscyluje pomiędzy 0,2 a 0,5 promila, przekłada się to na 0,25 mg alkoholu na 1 dm3 wydychanego powietrza. Stan ten według kodeksu wykroczeń nie jest przestępstwem, a kara, jaka grozi za jazdę w tym stanie to:
- Grzywna od 50 do 5000 zł lub areszt do 30 dni
- Utrata prawa jazdy od 6 miesięcy do 3 lat
- 10 punktów karnych
Druga sytuacja dotyczy stanu nietrzeźwości, z którym mamy do czynienia, gdy stężenie alkoholu we krwi wynosi więcej niż 0,5 promila, a ilość alkoholu na 1 dm3 wydychanego powietrza przekracza 0,25 mg alkoholu. Przy takim stanie rzeczy kierowca odpowiada na podstawie art. 178 kodeksu karnego. Wśród przewidywanych kar za jazdę w stanie nietrzeźwości znajduje się:
- Grzywna, ograniczenie wolności lub kara więzienia
- Utrata prawa jazdy do 15 lat.
- Świadczenie pieniężne na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym i Pomocy Postpenitencjarnej
- 10 punktów karnych
Zawodowi kierowcy
Co w sytuacji, gdy sąd odbiera prawo jazdy zawodowemu kierowcy? Firma zatrudniająca taką osobę ma prawo do rozwiązania umowy o pracę z winy pracownika bez wcześniejszego wypowiedzenia tejże umowy. Czy istnieje sposób, aby uniknąć odebrania prawa jazdy? W momencie, gdy sprawca jest jedynym żywicielem rodziny, może wnioskować o warunkowe umorzenie postępowania karnego – jest to jedyna metoda na całkowite uniknięcie kary. Najbezpieczniejszą opcją jest kontakt z adwokatem specjalizującym się w sprawach jazdy po alkoholu. W związku z tym warto próbować przekonać sąd, który badając sprawę będzie brał pod uwagę jej całokształt. Naszym zadaniem jest przekonać sąd, że mamy do czynienia z wyjątkową sytuacją. Od tego czy zostaną uwzględnione dodatkowe okoliczności zależy w głównej mierze od sytuacji rodzinnej kierowcy oraz roli obrońcy.
Aby starać się o warunkowe umorzenie postępowania, należy spełniać wszystkie poniższe warunki:
- Kierowca nie może być karany za przestępstwo popełnione umyślnie;
- Wina i szkodliwość społeczną są nieznaczne
- Postawa sprawcy będzie mówiła, że nie ma przesłanek do ponownego popełnienia przestępstwa
W większości sytuacji sądy orzekają o winie kierowcy, gdy stężenie alkoholu w organizmie oskarżonego jest wysokie. Wyroki są bardzo surowe i nie ma możliwości o warunkowych umorzeniu.
Druga szansa – czy utrata prawa jazdy dotyczy wszystkich kategorii?
Sąd wydając decyzję o zatrzymaniu prawa jazdy, określa, której kategorii dotyczy zakaz, jeżeli wyrok sądu nie uwzględnia kategorii oznacza to, że danej kategorii nie dotyczy. W praktyce oznacza to, że jeżeli sprawca poruszał się w stanie nietrzeźwości samochodem osobowym istnieje duża szansa, że utrata prawa jazdy będzie dotyczyć jedynie kategorii B, natomiast zachowane zostaną pozostałe uprawnienia do prowadzenia pojazdów mechanicznych innych kategorii np. C i E.
Podsumowanie
Zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych będąc w stanie po użyciu alkoholu lub stanie nietrzeźwości jest skrajnie nieodpowiedzialny. Osoba w stanie nietrzeźwości stanowi ogromne niebezpieczeństwo w ruchu drogowym nie tylko dla siebie, lecz także innym uczestnikom ruchu. Kara, która dotyka takich kierowców jest zależna od ilości promili we krwi lub w wydychanym powietrzu. Warunkowe umorzenie postępowania może być orzeczone przez sąd, gdy oskarżony jest zawodowym kierowcą. Znaczenie ma sytuacja życiowa rodziny sprawcy wykonywany przez niego zawód. Należy też wziąć pod uwagę, że sąd w orzeczeniu może również wskazać konkretną kategorię, której będzie dotyczyć utrata prawa jazdy. W przypadku, gdy mamy do czynienia z wysokim stężeniem alkoholu w organizmie w zdecydowanej większości spraw sąd wyznacza surowe sankcje.